10 sposobów na zdrowe i piękne włosy

< WRÓĆ

Jak pisze Desmond Morris: „Jest oczywiste, że długie włosy ostro kontrastują z nagą twarzą. Jeśli […] bujne włosy na głowie powstały w toku ewolucji przede wszystkim jako sygnał wizualny, to nie powinno nikogo dziwić, że przez wieki włosom poświęcano wiele uwagi. Włosy wystawiano na pokaz, ukrywano, układano, przycinano, trymowano, prostowano, falowano, upinano do góry, puszczano luzem, farbowano i przyozdabiano na tysiące sposobów. W jednych kulturach uważano je za największy atut kobiety, w innych stanowiły przedmiot ścisłego religijnego tabu”.

W różnych kulturach inaczej podchodziło się do kobiecych włosów. Na przykład na Rusi uważano, że warkocz na głowie dziewczyny jest przedmiotem jej więzi z Bogiem. Kiedy wydawano młodą kobietę za mąż, zamiast jednego, zaplatano dwa warkocze – jeden utrzymujący więź ze Stwórcą, a drugi podtrzymujący energetyczne powiązanie z mężem. Dlatego barbarzyńcy podczas najazdów zaczynali od polowań na żony, aby w ten sposób pozbawić siły energetycznej jej mężczyznę, często właśnie w taki sposób pozbawiano wpływu księcia i całe miasto.

Niewątpliwie najbardziej znaną historią dotyczącą kobiecych włosów jest opowieść o Roszpunce, która była uwięziona w wieży, a książę/rycerz wspinał się po jej długich włosach, kiedy zła macocha zostawiała dziewczynę samą. „Współczesną Roszpunką” w odcinku 695 „Galileo Polska” okrzyknięto Ashę Mandela, pochodzącą z Trynidadu i Tobago mieszkankę USA, która posiada najdłuższe włosy na świecie. Pielęgnacją jej dredów, mierzących 28 metrów i ważących 19 kilogramów, zajmuje się jej mąż.

Także dziś długie włosy są symbolem kobiecości, zmieniają się trendy, zmieniają się kanony piękna, jednak mimo to obawa o utratę włosów lub strach przed złą fryzurą pozostaje. Sami pewnie nie potrafimy określić czy bardziej boimy się dentysty czy złego fryzjera, pomimo, że u tego drugiego raczej nie spotka nas ból fizyczny. Jak sprawić, żeby włosy wyglądały lśniąco i zdrowo? Jak dbać o włosy? Oto nasze propozycje:

1. Masuj głowę przy użyciu kapsułek z witaminą E

Zaopatrz się w kapsułki z witaminą E i wcieraj je w cebulki włosów. Możesz zmieszać je ze swoim szamponem. Masuj swoje włosy szczególnie u nasady. Witamina E może też pomóc na lepsze krążenie w skórze głowy. Nawet spożywanie witaminy E przyczynia się niekiedy do wzrostu włosów. Masowanie cebulek włosów olejkiem może sprawić, że będą silniejsze, jaśniejsze i zdrowsze.

2. Stosuj olejek arganowy

Produkty z olejkiem arganowym są stosowane i zalecane przez fryzjerów. Olejek arganowy sprawia, że włosy są błyszczące, a także polepsza ich strukturę. Możesz stosować go na końcówki przy rozczesywaniu, jednak lepiej sprawdza się na suchych włosach – raczej unikaj jego stosowania do rozczesywania włosów bezpośrednio po umyciu. Zaczynaj od niewielkiej ilości kosmyków, pamiętaj, żeby nie dawać go na cebulki i skórę głowy, bo wtedy włosy szybciej się przetłuszczają.

3. Używaj szczotki do włosów z naturalnego włosia

Najlepsze rezultaty to szczotka w 100% z dzika, jednak musisz pamiętać, żeby pochodziła ona z legalnego źródła, odnoszącego się z szacunkiem do zwierząt. Sztywne i szorstkie pędzle pozwalają przenieść naturalne oleje z Twoich cebulek do końcówek włosów, eksponując naturalny blask. Pozwalają też zwiększyć objętość włosów.

4. Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w żółtkach, sardynkach, a te możesz również znaleźć w zawartości sosu sałatkowego Caesar. Dzięki ich spożywaniu, Twoje włosy będą lśniące i błyszczące. Warto skusić się też na łososia czy makrelę, które także zawierają dużą ilość zdrowych tłuszczów. Niech od dzisiaj te ryby staną się podstawą Twojego jadłospisu.

5. Nałóż na włosy preparaty zwiększające połysk i pozostaw na noc

Kiedy dobrze spałaś, rano czujesz się wypoczęta i masz więcej energii. Podobnie jest z Twoimi włosami. Możesz sprawić, żeby były lśniące i błyszczące w krótkim czasie. Pokryj je np. olejem kokosowym i pozostaw go na noc. Wmasuj go od cebulek aż po same końcówki, a następnie zapleć warkocz lub zrób luźną kitkę, żeby nie wcierał się w twoją twarz podczas snu. Rano, zmyj olej z włosów, nie używając już odżywki.

6. Stosuj zimną wodę do mycia włosów

Do mycia włosów używaj zimnej wody. Zimnej – nie znaczy lodowatej czy mroźnej, ale raczej wody w temperaturze pokojowej. Najważniejsze, żebyś pamiętała, że gorąca woda niekorzystnie działa na Twoje włosy, dokładnie w taki sam sposób jak stylizacje cieplne czy suszenie włosów suszarką.

7. Unikaj ciasnych gumek do włosów

Unikaj używania bardzo ciasnych gumek do włosów – napinają one włosy, które niepotrzebnie się naciągają i łamią. Zamiast tego wybierz luźniejsze gumki, np. te otoczone tkaniną. Mocne gumki do włosów mają tendencję do ściskania, które zwiększa tarcie. Może to spowodować uszkodzenia włosów, zarówno od nasady, aż po końce – te drugie szczególnie przy ściąganiu ciasno zaplecionych gumek i wyrywaniu przy tym włosów.

8. Chroń swoje włosy przed czynnikami atmosferycznymi

Zawsze chroń włosy przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem. Narażenie na nadmierne słońce, ciepło, brud, zanieczyszczenia tylko przysparza naszym włosom nieszczęść. Nie tylko gromadzi się brud, a włosy się wysuszają, ale też skóra głowy staje się podatna na infekcje. Chowaj włosy pod parasolem, latem noś kapelusze, czapki lub chustki – także podczas opalania. Nie tylko ochronisz swoje włosy, ale też zmniejszysz ryzyko słonecznego poparzenia czy udaru. Nie dość, że włosy nie będą się tak mocno wysuszały, to jeszcze nie będą blakły – po nadmiernym promieniowaniu słonecznym tracą kolor i stają się jałowe.

9. Traktuj ostrożnie mokre włosy

Mokre włosy są bardzo kruche i łatwo pękają. Po kąpieli, pływaniu, ogólnym zamoczeniu włosów zarówno nasada jak i końce włosów są bardziej podatne na uszkodzenia. Kiedy myjesz włosy szamponem, nie przesadzaj z mocnym tarciem, bo od tego zaczyna się łamanie i wyrywanie włosów. Unikaj szczotkowania od razu po wyjściu spod prysznica.

10. Chroń włosy przed ciepłem

Zawsze poddając włosy zabiegom termicznym, stosuj produkty chroniące je przed ciepłem. Pomimo, że w teorii większość przyrządów czy produktów do stylizacji włosów jest przystosowana tak, żeby ich nie niszczyć, prostowanie, suszenie czy kręcenie lokówką może je wysuszać i sprawiać, że będą mniej błyszczące. Ciepło to najgorsza rzecz dla Twoich włosów. Kiedy nałożysz preparat chroniący przed zabiegami termicznymi, dobrze przeczesz włosy i rozporządź go na całej długości – dopiero wtedy stosowanie odpowiednich kosmetyków będzie efektywne.

Włosy były, są i będą ważnym wyznacznikiem kobiecości, częścią nas samych. Wchodzą w skład naszych stylizacji, zarówno tych wieczorowych, jak i codziennych. Pokazują naszą kondycję fizyczną i psychiczną – zdrowe włosy, to zdrowa Ty, dlatego warto o nie dbać.

Eliza Żeleźniak

< WRÓĆ