6 najczęstszych objawów endometriozy

< WRÓĆ

Kiedy coś Cię boli, jesteś chronicznie zmęczona, nie masz siły odrabiać z córką zadań domowych, robić zakupów czy też nawet oglądać filmu z partnerem. O seksie nie ma nawet mowy – przecież to tak boli. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem – czekasz aż nasilone dolegliwości podczas okresu czy PMS znikną, ale one nie ustępują. Ania miała dokładnie ten sam problem. Niedawno skończyła 34 lata. Od roku męczy się z bolesnymi nieregularnymi krwawieniami. Jest wysoką, szczupłą kobietą o rudych włosach. Dopiero po kilku miesiącach zmagania się z uciążliwymi dolegliwościami w trakcie miesiączki, Ania dowiedziała się, że ma endometriozę. Dodatkowo, teraz już rozumie, że to schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, związane z wysokim poziomem estrogenów. Wie, że nie jest sama, bo szacunkowo co piąta kobieta w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. Najczęściej chorują Panie w jej wieku (30-40 lat), o podobnej budowie, wzroście i kolorze włosów. Poza tym, endometrioza może też częściej dotykać kobiety z nieprawidłową pracą układu odpornościowego, cierpiące na tzw. choroby z autoagresji.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza nazywana jest też inaczej wędrującą śluzówką macicy lub gruczolistością. Normalnie, przy regularnym trzytygodniowym cyklu miesiączkowym, błona śluzowa narasta w jamie macicy, aby potem pod wpływem hormonów złuszczać się w czasie miesiączki. Jednak u kobiet cierpiących na bolesne zaburzenie, jakim jest endometrioza, tkanka, która zwykle wyściela wnętrze macicy – endometrium – rośnie poza nią. Komórki śluzowe macicy wszczepiają się do innych narządów – trafiają wraz z krwią miesiączkową do jajowodów, a nimi wydostają się do jamy brzusznej. Następnie docierają np. do otrzewnej, jajników, jelit, ścian pęcherza. Tkanka ta wyściela miednicę.

Przemieszczona tkanka endometrium działa podobnie jak przy braku schorzenia – pogrubia się, pęka i krwawi podczas każdego cyklu miesiączkowego. Jednak w przypadku endometriozy, tkanka nie ma jak wydostać się z ciała, dlatego zostaje w nim uwięziona. Jeśli wędrująca śluzówka macicy obejmuje jajniki, mogą tworzyć się torbiele. Otaczająca tkanka może ulec podrażnieniu powodując rozwijanie się blizn czy zrostów, a te z kolei mogą prowadzić do przylepiania się do siebie tkanek i narządów miednicy.

Najczęstsze objawy endometriozy:

Teraz, kiedy już wiemy, czym jest endometrioza, przyjrzymy się bliżej jej objawom. Nie wszystkie kobiety mają takie same symptomy tego schorzenia oraz niekoniecznie muszą występować one jednocześnie. Gruczolistość macicy może też przebiegać bezobjawowo, a wszczepy endometrium mogą powstawać i powiększać się nawet przez kilka lat. Wyróżniliśmy dla Was kilka najczęściej pojawiających się objawów tej choroby, pozwalających na jej rozpoznanie.

1. Ból miednicy

Ból miednicy, często jest związany z okresem menstruacji. Zwykle pojawia się tuż przed miesiączką i zmniejsza lub ustępuje po jej zakończeniu. Ból w miednicy dotykający kobiety cierpiące na endometriozę, zależy po części od lokalizacji implantów endometrialnych – im są głębsze oraz im gęstsze nerwy obszarów, w których znajdują się implanty, tym bardziej są podatne na ból. Implanty mogą również uwalniać do krwioobiegu substancje wywołujące ból, a także pobudzać blizny otaczających tkanek.

2. Bolesne miesiączki

Wiele kobiet doświadcza skurczów podczas okresu, ale panie z endometriozą skarżą się na znacznie gorszy ból menstruacyjny niż w przypadku zwyczajnej miesiączki. Dolegliwości mogą też zwiększać się z czasem. Oprócz skurczów miednicy, kobiety cierpiące na gruczolistość macicy mogę też doświadczać bólów pleców czy brzucha. Miesiączki w przypadku endometriozy są często obfite, a nawet dochodzi do przedłużającego się krwawienia menstruacyjnego.

3. Ból podczas stosunku seksualnego

Zwykle kobiety cierpiące na endometriozę odczuwają duży ból podczas stosunku. Bardzo powszechne w przypadku tego schorzenia są nie tylko skurcze podczas stosunku, ale także tuż po jego zakończeniu. Jeśli odczuwasz silne dolegliwości, dyskomfort i ból w trakcie stosunku, bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z gruczolistością macicy.

4. Ból w trakcie wypróżniania i oddawania moczu

Kobiety dotknięte endometriozą odczuwają ból podczas wypróżniania czy oddawania moczu. Najczęściej dzieje się to w trakcie trwania miesiączki. Zwykle jest to parcie i ból podczas wypróżniania, ale także tuż po nim. Mogą występować skurcze lub ból podczas ruchów jelit czy oddawania moczu.

5. Dodatkowe krwawienie

Gruczolistość macicy charakteryzuje się krwawieniem ponad normę. Ściśle związane jest to z miesiączkami, które są bardzo obfite i trwają dłużej niż zwykle. Może wystąpić też krwawienie między miesiączkami – menometrorrhagia, Czasem mogą to być też ślady krwi w moczu czy kale – kiedy endometrium wszczepi się w pęcherz lub odbytnicę.

6. Bezpłodność i kłopoty z zajściem w ciążę

Jeśli pojawiają się kłopoty z zajściem w ciążę lub diagnozowana jest u kobiet bezpłodność, przyczyną może być endometrioza. Może ona stymulować powstawanie blizn w miednicy, a także wpływać na mechaniczne procesy związane z przenoszeniem zapłodnionych komórek. Zmiany endometrialne mogą wytwarzać substancje zapalne niekorzystnie wpływające na owulację, zapłodnienie i implantację.

Oprócz wyżej wymienionych objawów, istnieje szereg innych, które mogą być związane z endometriozą. Zaliczają się do nich np.: niższy ból brzucha, biegunka lub zaparcie, ból w dole pleców, chroniczne zmęczenie. Rzadsze objawy, które również mogą wystąpić w przypadku tej choroby to: ból w klatce piersiowej lub kaszel krwi z powodu endometriozy w płucach i bólu głowy oraz drgawki z powodu endometriozy w mózgu.

Jeśli, któryś z wymienionych objawów dotyczy Ciebie, najprawdopodobniej cierpisz na endometriozę. Nasilenie tych dolegliwości może zmieniać się z miesiąca na miesiąc i znacznie różnić u osób dotkniętych gruczolistością macicy. Niemniej jednak, nie należy tych symptomów ignorować, tylko od razu rozpocząć proces leczenia. Im szybciej zareagujesz, tym krócej będziesz cierpieć. Najważniejsze, abyś pamiętała, że jesteś ważna.

Eliza Żeleźniak

< WRÓĆ