7 naturalnych sposobów na leczenie endometriozy

< WRÓĆ

Kiedy byłam mała, rzadko chorowałam, ale kiedy to już się zdarzyło, tata nie mógł patrzeć na swoje dziecko w tym stanie i mówił: Nie martw się, zaraz pójdziemy do lekarza i Cię wyleczymy – co było jednoznaczne z zażywaniem specjalnych lekarstw.

Słowo „leczenie” wg słownika języka polskiego to zabieg mający na celu „dążenie do poprawy czyjegoś zdrowia przez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, zabiegów;” Zwykle mając na myśli „leczenie” – używając dokładnie tego słowa – myślimy o przyjmowaniu lekarstw czy chodzeniu do specjalistów, mimo, że to nie jest jedyny sposób, który może nas wyleczyć.

Po lekcji francuskiego zaczęłyśmy z przyjaciółką zastanawiać się nad odpowiednikiem polskiego słowa „leczenie” w tym języku. Po francusku jest to zwykle „Le traitement” czyli w dokładnym tłumaczeniu „traktowanie”, innym znaczeniem tego słowa jest też „podejście”. Odpowiednikiem naszego polskiego „leczenia” będzie słowo „la médication” – jednak nie jest ono tak często używane, jak to pierwsze. W języku angielskim jest dokładnie tak samo – analogicznie stosowane są słowa „treatement” i „medication”. W Polsce wolimy się „leczyć” niż „traktować”, a szkoda, bo to drugie często może eliminować nie tylko dolegliwości, ale też przyczyny.

Język konotuje znaczenie, tworzy kulturę – w naszej polskiej słowo „leczenie” wysuwa się na pierwszy plan. Mamy też słowo „kuracja”, „terapia”, które być może lepiej oddają charakter pozamedycznych działań na rzecz zdrowia, ale nie są one tak „mocne” i nie trafiają tak bardzo do naszej świadomości, jak powszechnie używane słowo „leczenie”.

Chciałabym, żebyś była dla siebie dobra, szczególnie jeśli cierpisz na endometriozę. Pragnę, żebyś dobrze się traktowała, kurowała i stosowała dużo leczniczych środków, niekoniecznie leków czy medykamentów – to rozumiem przez słowo „leczenie”, które być może jest najlepszym, jakie mogę użyć według naszego polskiego słownika, żeby podkreślić wagę tych zabiegów. Mimo to, chcę, żebyś pamiętała, że zanim wybierzesz się do lekarza czy zażyjesz tabletki, warto jest zastosować naturalne metody leczenia, które mogą zarówno eliminować dolegliwości, jak i im zapobiegać.

Endometrioza jest przewlekłą chorobą zapalną, dotykającą co 5 kobietę w wieku rozrodczym, a jednak możliwości jej leczenia wciąż są ograniczone. Objawy gruczolistości macicy mogą utrzymywać się aż do menopauzy. Są rozmaite sposoby kuracji – nie ma jednego sposobu na endometriozę. Niektóre naturalne, domowe środki mogą łagodzić ból i dyskomfort dotykający kobiety cierpiące na tę chorobę. Wymieniamy 7 punktów, które pomogą Ci zmniejszyć dolegliwości związane z endometriozą:

1. Masaże miednicy

Masowanie mięśni miednicy to skuteczny sposób, ze względu działanie rozluźniające dla mięśni miednicy, może zmniejszyć stan zapalny i zniwelować skurcze. Jeśli użyjesz do tego dobrej jakości olejku lawendowego, dodatkowo pomoże Ci on rozluźnić mięśnie miednicy. Takie masaże najlepiej sprawdzają się przed cyklem miesiączkowym – stosowanie go w trakcie okresu może sprawić, że objawy będą się nasilać.

2. Rozgrzewająca terapia

Jeśli dość mocno odczuwasz symptomy endometriozy, najlepszą domowa metodą, jaką możesz wykorzystać do zapewnienia sobie większej ulgi, jest terapia rozgrzewająca. Dostarczenie organizmowi ciepła może rozluźnić mięśnie miednicy, co sprawi, że zmniejszą się skurcze i ból w jej obrębie. Termofory, poduszki grzewcze, czy też rozgrzewające kąpiele są idealnym rozwiązaniem na radzenie sobie z dolegliwościami związanymi z gruczolistością macicy.

3. Herbata imbirowa

Herbata imbirowa oprócz tego, że rozgrzewa, może być środkiem w leczeniu nudności występujących z powodu endometriozy. Jest to bezpieczne, skuteczne, naturalne lekarstwo. Jeśli czujesz mdłości, możesz pić taką herbatę nawet 3 razy dziennie. W wielu sklepach spożywczych dostępne są imbirowe herbaty w torebkach, ale również możesz wykorzystać korzeń imbiru, który dodasz do gorącego napoju zwykłej saszetki.

4. Redukcja stresu

Długotrwały stres może prowadzić do podwyższenia poziomu kortyzolu w organizmie, co wiąże się ze zmniejszeniem progesteronu w ciele, a więc zaburzeniem równowagi hormonalnej. Poziom tego hormonu jest znacznie wyższy u kobiet z zaawansowaną endometriozą w porównaniu do pań, które nie cierpią na gruczolistość macicy. Możesz spożywać zioła i składniki odżywcze, które pozwalają redukować stres, są to np.: witaminy z grupy B, witamina C, cynk czy magnez. Oprócz przyjmowania środków zmniejszających stres, możesz spróbować medytacji, odpowiedniego relaksu, ćwiczeń oddechowych i poświęcenia uwagi na procesy zachodzące w Twoim ciele.

5. Kurkuma

Kurkuma to przyprawa o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Jej spożywanie okazuje się jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie dolegliwości kobiet cierpiących na endometriozę. Niektóre badania wykazały, że może ona mieć zdolność hamowania wzrostu endometrium. Kurkumę możesz spożywać na różne sposoby – zarówno biorąc kapsułki, jak i przygotowując herbatę z kurkumą. Zażywaj ją przynajmniej raz dziennie. Ciepłą herbatę z kurkumą, imbirem, opcjonalnie też z dodatkiem miodu i cytryny, spokojnie możesz pić nawet trzy razy dziennie – czy to w przypadku silnych objawów endometriozy czy tez zachowawczo.

6. Ograniczenie spożywania substancji chemicznych

Coraz więcej badań dowodzi, że długotrwałe spożywanie związków chemicznych takich jak: dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB), zwiększa częstotliwość występowania endometriozy, a także wpływa na jej intensywność. Jednym ze sposobów na zmniejszenie spożywania tych substancji chemicznych, jest ograniczenie tłuszczu zwierzęcego, znajdującego się np. w wysokotłuszczowym nabiale czy czerwonym mięsie. Duża ilość tłuszczu w mięsie, takim jak wołowina, pobudza organizm do produkcji związków chemicznych zwanych prostaglandynami, co może prowadzić do większej produkcji estrogenu – ten z kolei może być przyczyną wzrostu tkanki endometrium.

7. Spożywanie warzyw owoców i kwasów tłuszczowych omega-3

Dodaj więcej świeżych owoców i warzyw do swojej diety. Zakup dużą ilość tych wartościowych i naturalnych produktów oraz wypełnij nimi swoją lodówkę. W leczeniu objawów endometriozy może także pomóc żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, sardynki czy orzechy włoskie. Mogą one spowolnić wzrost tkanki endometrium.

Jeśli naturalne sposoby w leczeniu endometriozy nie pomagają, dalej będziesz odczuwała silne objawy związane z tą chorobą, umów się na wizytę u lekarza. Prawdopodobnie przeprowadzi on badanie miednicy i zrobi jej USG. Pomoże Ci opracować plan leczenia, który może obejmować takie zabiegi jak: hormonoterapia, która może spowolnić wzrost endometrium, operacja, w której można usunąć tkankę endometrium czy histerektomia , która jest operacją usunięcia macicy i szyjki macicy. Lekarz może też przepisać Ci leki przeciwbólowe, które zaleci do przyjmowania w trakcie trwania miesiączki. Endometrioza może powodować bezpłodność, dlatego jeśli planujesz zajść w ciążę, wizyta u specjalisty jest konieczna.

Znasz już 7 naturalnych sposobów na zmniejszenie objawów endometriozy. Najważniejsze, żebyś podeszła do leczenia z troską zarówno o twoje ciało, jak i umysł. Nikt nie zadba o Ciebie lepiej niż Ty sama, dlatego warto, szczególnie w przypadku endometriozy, obdarzyć siebie szczególną ochroną i podjąć odpowiednie kroki, żeby zmniejszyć dolegliwości związane z tą chorobą. Weź zdrowie w swoje ręce i traktuj się dobrze!

Eliza Żeleźniak

< WRÓĆ