7 sposobów pielęgnacji skóry w trakcie miesiączki

< WRÓĆ

7:30. Słyszę głośny dźwięk budzika. Zmuszam się, żeby go wyłączyć i podnieść się z ciepłego, miękkiego łóżka.

– Jeszcze pięć minut – mówię sama do siebie.

W końcu z pięciu minut zrobiło się piętnaście. Wstaję, zaspana idę do lustra. Myję twarz. Mrugam oczami, żeby przyzwyczaiły się do dziennego światła. Kiedy patrzę na swoje odbicie widzę trzy wypryski – dwa na czole a jeden tuż nad ustami, do tego twarz świeci się jakbym posmarowała ją olejem kuchennym. Patrzę na aplikację „Mój kalendarzyk” w moim iPhone i czytam komunikat: „Twój okres zacznie się za dwa dni”. No świetnie. Znów to samo.

Brzmi znajomo? W trakcie cyklu menstruacyjnego na pewno zauważyłaś zmiany dotyczące Twojej cery. Skóra odpowiednio reaguje na hormony, takie jak estrogen czy testosteron. Przed miesiączką bardzo powszechny jest trądzik. Jeśli masz tłustą cerę, możesz zauważyć też zwiększenie ilości oleju na twarzy – dzieje się to z powodu nagromadzenia łoju pod powierzchnią skóry. Regularna rutyna pielęgnacyjna nie działa już tak dobrze, jak we wcześniejszych fazach cyklu.

Niska zawartość estrogenu powoduje, że skóra jest bardziej wrażliwa przed i w czasie menstruacji. Estrogen zwiększa wytwarzanie kolagenu, wpływa na to, że skóra jest grubsza, odpowiada za jej nawilżenie czy gojenie się ran. To właśnie zmiany poziomu hormonalnego powodują trądzik. Dużą rolę odgrywa w tym procesie progesteron – przyczynia się do powstawania wyprysków. Higiena podczas okresu pomaga chronić skórę przed bakteriami i możliwymi infekcjami. Wyróżniliśmy dla Was 7 sposobów pielęgnacji skóry w trakcie miesiączki:

1. Oczyszczaj twarz

Dokładnie oczyszczaj twarz przynajmniej dwa razy dziennie. Nawet jeśli ten zabieg nie należy do Twoich rutynowych działań pielęgnacyjnych, w czasie miesiączki powinien znaleźć się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o higienę skóry. Gruczoły łojowe wytwarzają sebum – naturalny olej. Zatykają się pory i pojawia się trądzik hormonalny. Oczyszczanie twarzy usuwa nadmiar sebum. Możesz zastosować różnego rodzaju środki i maseczki oczyszczające, także te naturalne np. ze szczyptą sody oczyszczonej. Tonik pomoże utrzymać Twojej skórze odpowiednie pH. Na nadmierne przetłuszczanie się twarzy pomoże peeling oraz maseczka np. z glinką.

2. Dotykaj Twarzy czystymi rękami

Pamiętaj, że nakładając na skórę kosmetyki, Twoje ręce muszą być czyste. W ciągu dnia również unikaj dotykania twarzy nieumytymi rękami – pozwoli to uniknąć bakterii, z którymi styka się Twoja wrażliwa cera w trakcie miesiączki.

3. Wyeliminuj z diety słodycze i tłuste produkty

Słodycze, a w szczególności czekolada, tylko wzmagają trądzik, dlatego powinnaś szczególnie się ich wystrzegać przed i w trakcie okresu. Najlepiej zmienić wtedy dietę na taką, która zredukuje też tłuszcze. Te zwierzęce możesz zastąpić tłuszczami roślinnymi – np. smalec i masło oliwą z oliwek czy margaryną.

4. Unikaj przykładania do twarzy telefonu komórkowego

Pomyśl, ile bakterii znajduje się na Twoim telefonie komórkowym. Wszędzie go ze sobą zabierasz, kładziesz na rozmaitych powierzchniach – czy to na stoliku w kawiarni czy w torebce czy na biurku w pracy. Twój smartphone zbiera bakterie z różnych miejsc, a kiedy przykładasz go do ucha i twarzy, lądują one na Twojej skórze. W fazie, gdy Twoja cera jest szczególnie wrażliwa, lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z zestawów głośnomówiących, a kiedy nie jest to możliwe – z słuchawek.

5. Często zmieniaj pościel

Częściej zmieniając pościel, a w szczególności poszewki na poduszki, sprawiasz, że Twoja skóra ma styczność z mniejszą ilością bakterii. Dodatkowo podczas snu możesz związywać włosy w kitkę lub luźnego koka na czubku głowy. Zwykle na Twojej poduszce lądują tłuste włosy, łuszcząca się skóra oraz inne rzeczy, które bardzo niekorzystnie działają na cerę przed czy w trakcie miesiączki. Dbając o wzmożoną higienę pościeli, możesz zapobiegać pojawianiu się wyprysków na twarzy.

6. Unikaj kosmetyków natłuszczających

W trakcie miesiączki nie powinnaś stosować kosmetyków natłuszczających, takich jak olej kokosowy czy innego rodzaju oleje do oczyszczania skóry. W tym szczególnym czasie Twoja twarz wolnej się goi i łatwiej o pojawienie się stanów zapalnych. Najlepsze są zabiegi zmniejszające aktywność gruczołów łojowych. Zamiast nawarstwiać oleje na Twojej skórze, spróbuj kremów i kosmetyków bezolejowych.

7. Znajdź własną metodę

Prawda jest taka, że każda z nas ma inną cerę i pomimo, że są uniwersalne metody, które możemy zastosować, najlepiej działają indywidualne kosmetyki czy rytuały, dostosowane bezpośrednio do każdego typu skóry i każdej kobiety z osobna. Znajdź sposoby, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku. Niektóre kobiety stosują oczyszczające chusteczki, inne bibułę czy środki oczyszczające zawierające spirytus salicylowy. Kosmetyków dostępnych na rynku jest cała masa – najważniejsze, żebyś znalazła te, które działają na Twoją cerę najlepiej.

Jeśli masz duże problemy ze skórą i nasilają się one w trakcie miesiączki, udaj się do dermatologa czy specjalisty od pielęgnacji skóry – pomogą Ci oni znaleźć zarówno produkty odpowiednie dla Twojego typu cery, jak i zaproponują dostosowaną do potrzeb Twojego organizmu dietę, która sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądała zdrowo i promiennie.
Zdrowa skóra, to zdrowa Ty!

Eliza Żeleźniak

< WRÓĆ